Нобелівська премія та українці
Нобелівська премія є однією із найбільш бажаніших премій у світі науки, також вона опосередковано вказує на рівень розвитку науки в окремій взятій державі. Варто також зазначити, що присудження цієї преміє є визнання авторитету, не лише окремо взятої людини чи групи науковців, а й цілої країни чи народу, звідки вони походять.
Серед всіх країн світу, найбільшу кількість лауреатів Нобелівської премії мають США (до 400 науковців), а серед європейських країн – Великобританія, Німеччина, Франція і Швеція. СССР/Росія за кількістю лауреатів Нобелівської премії знаходяться на рівні Швеції та Швейцарії – від 25 до 32 лауреатів. Точну кількість важко вказати, так як є ситуації, коли наковці мали подвійне громадянство, або як наприклад Марія Склодовська-Кюрі, яка народилася на польських землях, які тоді були в складі Російської імперії та довгий час працювала у Франції – тому її відносять до всіх трьох країн в різних джерелах. Цікавим є факт, що коли Марія Склодовська-Кюрі була в США, то вона отримала травму руки, через часте рукопотискання.
Українські землі до Першої Світової війні були розділені між двома імперіями: Російською та Австро-Угорською, а в період Інтербелуму – між чотирма: СРСР, Польщею, Румунією та Чехословацькою республікою, окрім цього історично українська еліта була донором для еліт то Польщі то Росії, а зараз ЄС та США. Як результат, незважаючи на те що Україна є найбільшою країною в Європі (серед тих, території яких там повністю розташовані) та однією з найбільш населених і маючі значну наукову базу з радянських часів, в кращому випаду кількість науковців українського походження, що отримали Нобелівську премію знаходиться на рівні Чехії, Іспанії, Фінляндії і майже вдвічі менше ніж Ірландії, Бельгії, Угорщини чи Данії.
До лауреатів, що мають українське коріння відносять:
- Харпак Георгій (лауреат Нобелівської премії з фізики за 1992 р.);
- Роалд Гоффман (лауреат Нобелівської премії з хімії за 1981 р.);
- Зельман Ваксман (лауреат Нобелівської премії з фізіології й медицини за 1952 р.);
- Шмуель Йосеф Агнон (лауреат Нобелівської премії з літератури за 1966 р.);
- Світлана Олександрівна Алексієвич (лауреат Нобелівської премії з літератури за 1966 р.);
- Мечников Ілля Ілліч (лауреат Нобелівської премії з фізіології або медицини за 1908 р.).